AKTUALNOŚCI            O NAS         O PATRONCE            DZIAŁALNOŚĆ            GALERIA               LINKI             KONTAKT

AKTUALNOŚCI

Polecamy biografię naszej patronki Hanny Chrzanowskiej


Nakładem Wydawnictwa św. Stanisława BM ukazała się właśnie biografia Hanny Chrzanowskiej w opracowaniu Marzeny Florkowskiej: „Radość dawania. Hanna Chrzanowska we wspomnieniach, listach, anegdotach”.


Hanna Chrzanowska, córka wybitnego historyka literatury, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Ignacego Chrzanowskiego, krewna Joachima Lelewela i Henryka Sienkiewicza, siostrzenica Zofii Szlenkierówny – fundatorki szpitala dziecięcego im. Karola i Marii w Warszawie,  uczennica Warszawskiej Szkoły Pielęgniarstwa, przez wiele lat związana z Uniwersytecką Szkołą Pielęgniarek i Higienistek w Krakowie, była inicjatorką opieki nad obłożnie chorymi w domach, którym z radością pomagała przez wiele lat życia. Swoją pasją pomocy najbardziej potrzebującym zarażała nie tylko pielęgniarki, ale także młodzież, studentów, siostry zakonne, księży.
W książce odnaleźć można osobiste wspomnienia wielu osób,  krewnych i przyjaciół, studentów profesora Ignacego Chrzanowskiego zafascynowanych jego osobowością, pielęgniarek, wolontariuszy i podopiecznych Hanny Chrzanowskiej. Niezwykle interesująca jest również, publikowana po raz pierwszy, korespondencja m.in. z kardynałem Karolem Wojtyłą oraz   wspomnienia żony profesora – Wandy Chrzanowskiej – z okresy aresztowania, więzienia i śmierci Ignacego Chrzanowskiego w obozie w Sachsenhausen, a także śmierci syna Bohdana w Katyniu. Warto przypomnieć, że minęło właśnie 70 lat od obydwu tych wydarzeń – uwięzienia 183 profesorów krakowskich uczelni  i mordu katyńskiego.


 
 

Radość dawania. Hanna Chrzanowska we wspomnieniach, listach, anegdotach
oprac. Marzena Florkowska


powrót >>>
 


Wsparcie finansowe Fundacji
umożliwi jej dalszy rozwój.
Wpłat dokonywać można
na rachunek w ING Banku Śląskim

78 1050 1445 1000 0023 2454 7963

POLECAMY

NEWSLETTER


Jeśli chcesz otrzymywać
od nas informacje
podaj nam swój email


KĄCIK DLA PRZYJACIÓŁ
FORUM
NASZA TWÓRCZOŚĆ
NASZE WSPOMNIENIA