Działalność Fundacji AGAPE – rok 2014

Spotkanie opłatkowe w Suchej Beskidzkiej

6 stycznia w Makowie Podhalańskim odbyło się spotkanie opłatkowe dla osób niepełnosprawnych, ich opiekunów, rodzin i przyjaciół z Suchej Beskidzkiej, Makowa Podhalańskiego, Stryszawy, Lachowic i Kukowa. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 14.00 Mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim. Następnie uczestnicy spotkania zebrali się w sali Stodoła, gdzie obejrzeli Jasełka, w których wzięły udział osoby niepełnosprawne. Potem rozpoczęło się wspólne kolędowanie i poczęstunek. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Fundacji.

Spotkanie noworoczne w Parafii. Św. Wojciecha

W dniu 11 stycznia w parafii św. Wojciecha w Krakowie odbyło się spotkanie noworoczne dla osób niepełnosprawnych, wolontariuszy i sympatyków Fundacji AGAPE (głównie związanych z ks. Leszkiem Kaczmarczykiem i Joanną Motyl). Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. o godz. 14:00, po której uczestnicy zebrali się w przylegającej sali, gdzie złożyli sobie życzenia noworoczne.

Spotkanie noworoczne w Łagiewnikach

W dniu 25 stycznia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbyło się spotkanie noworoczne dla osób niepełnosprawnych, wolontariuszy i sympatyków Fundacji AGAPE, przede wszystkim z grupy Marii Zielińskiej i ks. Stanisława Makowskiego. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy Św. Siostry Faustyny o godz. 13:00. Po Mszy Św. uczestnicy spotkania zebrali się w sali konferencyjnej w Domu Duszpasterskim, gdzie zjedli obiad i złożyli sobie życzenia noworoczne. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele firmy ABB Sp. z o.o., którzy wspierają materialnie inicjatywy Fundacji.

Spotkanie dla wolontariuszy w parafii św. Wojciecha

W dniu 15 marca w parafii św. Wojciecha w Krakowie odbyło się spotkanie dla wolontariuszy Fundacji AGAPE. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. o godz. 10:00. Następnie, wolontariusze mieli okazję zapoznać się z historią Fundacji, historią życia i posługi Patronki Hanny Chrzanowskiej oraz z informacjami o funkcjonowaniu i finansowaniu Fundacji. Omówiono również kwestie podejścia do potrzeb osób niepełnosprawnych – pod kątem duszpasterskim i medyczno-opiekuńczym. Pod koniec spotkania zostały przedstawione tegoroczne plany wyjazdowe, a uczestnicy mogli zadawać prowadzącym spotkanie pytania. 

Akcja „Świąteczna Pomocna Dłoń” – edycja Wielkanocna

Wielkanocną akcję „Świąteczna Pomocna Dłoń” Zarząd Fundacji przeprowadził  dzięki pomocy pracowników firmy ABB sp. z o.o. (którzy przygotowali paczki dla piętnastu rodzin) oraz pracowników Kancelarii Radców Prawnych Oleś&Rodzynkiewicz sp.k.., którzy wsparli akcję finansowo. W sumie przygotowano 34 paczki żywnościowe, które rozwieziono wraz z życzeniami świątecznymi do rodzin osób niepełnosprawnych.

Spotkania organizacyjne przed wyjazdami wakacyjnymi

W maju, czerwcu i lipcu zorganizowano spotkania dla osób niepełnosprawnych i wolontariuszy wyjeżdżających na letnie turnusy integracyjne. W czasie spotkań omówione zostały kwestie organizacyjne oraz zakres prac i obowiązków wolontariuszy.

Impreza integracyjno-wypoczynkowa w ramach projektu „Lato z AGAPE 2014″

Imprezę integracyjno-wypoczynkową w 2014 roku Fundacja AGAPE zrealizowała dzięki wsparciu finansowemu ze środków PFRON przekazanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego na opracowany przez Zarząd Fundacji projekt „Lato z AGAPE 2014”. Zgodnie z projektem zorganizowano imprezę integracyjno-wypoczynkową dla pełnoletnich osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie w Ełku w terminie 2 – 16.08.2014 r.

W imprezie wzięły udział 24 osoby niepełnosprawne. Każdej z nich zapewniono opiekuna. Niepełnosprawni i wolontariusze mieszkali razem, wspólnie spożywali posiłki, uczestniczyli w zajęciach oraz wycieczkach. Grupa zwiedziła wraz z przewodnikiem miasto Ełk, a w nim m.in. promenadę, ruiny zamku, katedrę i starówkę; uczestniczyła w paradzie wojskowej z okazji Dni Ełku oraz wysłuchała koncertu zespołu „Czerwony Tulipan”. Zgodnie z planem uczestnicy imprezy jechali Ełcką Koleją Wąskotorową i zwiedzali skansen kolejowy i pszczelarski w Ełku, odbyli rejs statkiem z Mikołajek po Jeziorze Mikołajskim i Śniardwy, pojechali na wycieczkę do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, gdzie obserwowali zwierzęta żyjące na terenie Puszczy Piskiej. Kolejną zaplanowaną atrakcją było zwiedzanie Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce oraz Mazurskiego Parku Atrakcji „Mazurolandia” k/Gierłoży. Podczas pobytu w Ełku osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami korzystały z różnych form rekreacji i aktywnego wypoczynku tj. zajęcia na krytym basenie, plażowanie nad jeziorem, rowerki wodne, zajęcia z gry Boccia, tenis stołowy, bilard, minigolf. Program imprezy wzbogacony był o zajęcia artystyczne (origami, prace plastyczne itp.) W ramach integracji odbyły się: dyskoteka, pogodne wieczorki oraz ognisko, a tradycyjnie na zakończenie imprezy integracyjno-wypoczynkowej uroczysta kolacja (agapa) połączona z programem artystycznym, przygotowanym przez wszystkich uczestników.

Całkowity koszt realizacji projektu „Lato z AGAPE 2014” wyniósł 86 509,00 zł, w tym 38 137,95 zł dotacji z PFRON, przekazanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz 3 200,00 zł z innych źródeł publicznych. Koszt wkładu osobowego (w tym świadczeń wolontariuszy) wyniósł 36 444,00 zł.

Pozostałe wyjazdy integracyjno-wypoczynkowe

Fundacja AGAPE zorganizowała w ramach środków własnych 3 wyjazdy integracyjno-wypoczynkowe: w terminie 12-26 lipca do Bud Głogowskich oraz do Olsztyna i w terminie 26 lipca – 9 sierpnia do Głobikowej.

Budy Głogowskie

Zgodnie z planem wyjazdu zrealizowano: wspólny przejazd z Krakowa do Bud Głogowskich, spotkanie zapoznawcze, wycieczkę do Łańcuta (zwiedzanie Pałacu i ogrodu pałacowego); wyjazd do Rzeszowa i zwiedzanie miasta; wyjazd do Kolbuszowej i zwiedzanie skansenu; wyjście do Głogowa Małopolskiego i zwiedzanie miasteczka; wycieczkę na Zamek w Krasiczynie. Otocznie Ośrodka Caritas Natura 2000 sprzyjało indywidualnym spacerom po Puszczy Sandomierskiej. Dla grupy 32 osób niepełnosprawnych i 34 wolontariuszy zorganizowano zajęcia taneczne (np. taniec integracyjny w parach, dyskoteki), pokazy filmów religijnych oraz zajęcia artystyczne (wykonywanie kartek okolicznościowych na potrzeby Fundacji, próby malarskie). Wyjazd zakończyła agapa – uroczysta biesiada przygotowana przez wszystkich uczestników wyjazdu i wspólny powrót do Krakowa. Uczestnicy wyjazdu każdego dnia gromadzili się na wspólnej Eucharystii i nabożeństwach okolicznościowych. Wysłuchali prelekcji ks. Piotra Potyrały – Dyrektora Ośrodka Caritas Natura 2000 w Budach Głogowskich na temat historii powstania ośrodka. Dla chętnych odbywał się kurs języka migowego w stopniu podstawowym. Dla nowych 15 wolontariuszy zorganizowano przeszkolenie w dziedzinie poruszania się wózkiem inwalidzkim po budynku mieszkalnym i terenie otwartym oraz pielęgnacji osób niepełnosprawnych chodzących i poruszających się na wózku.
Całkowity koszt imprezy wyniósł 25.064,00 zł.

Olsztyn
Grupa 24 osób niepełnosprawnych i 26 wolontariuszy odpoczywała w Olsztynie. Wspólnie odbyli podróż z Krakowa do Olsztyna, podczas pobytu zwiedzali Stare Miasto (Ratusz, Rynek, Katedrę oraz Zamek), Park Uniwersytecki w Olsztynie oraz Jezioro Długie. Wspólnie odbyli wycieczki: do Fromborka (zwiedzali Katedrę i Muzeum Mikołaja Kopernika), na Pola Grunwaldzkie, do Sanktuarium w Gietrzwałdzie oraz do rezerwatu Redykajny, położonego na terenie Lasu Miejskiego w Olsztynie. Indywidualne, w mniejszych grupach, osoby niepełnosprawne z opiekunami spacerowały po Olsztynie (wyjścia do kawiarni, udział w życiu kulturalnym miasta), a także wyjechały do Kętrzyna, Mikołajek, Malborka i Giżycka. W czasie wolnym grupa korzystała z zajęć rekreacyjno-sportowych (wyjścia na basen, plażowanie nad jeziorem), oglądała filmy i bawiła się na dyskotece.Wyjazd zakończyła agapa – uroczysta biesiada przygotowana przez wszystkich uczestników wyjazdu i wspólny powrót do Krakowa. Uczestnicy wyjazdu każdego dnia gromadzili się na wspólnej Eucharystii i nabożeństwach okolicznościowych. Dla nowych 5 wolontariuszy zorganizowano przeszkolenie w dziedzinie poruszania się wózkiem inwalidzkim po budynku mieszkalnym i terenie otwartym oraz pielęgnacji osób niepełnosprawnych chodzących i poruszających się na wózku.
Całkowity koszt imprezy wyniósł  35 140,04 zł

Głobikowa

25 niepełnosprawnych i 25 wolontariuszy wyjechało do malowniczo położonej miejscowości Głobikowa. Zamieszkali w szkole i Schronisku „Rozdzielnia wiatrów”. Zrealizowali następujące wycieczki: do Rzeszowa (zwiedzanie miasta z przewodnikiem – Zamek Lubomirskich, letni pałac Lubomirskich, Rynek, Willa Secesyjna, pomniki: „Przejście”, Tadeusza Kościuszki, Tadeusza Nalepy i Kazimierza Górskiego oraz najnowszego pomnika „Chłopca z procą”); do Sandomierza i Baranowa (w Sandomierzu zwiedzanie z przewodnikiem Bazyliki Katedralnej z XIV wieku ze wspaniale zachowaną polichromią, renesansowego Ratusza, Zamku Kazimierzowskiego, Bramy Opatowskiej i zabytkowej studni na rynku); do Tarnowa (spacer po mieście); do Kolbuszowej (zwiedzanie Skansenu Muzeum Kultury Ludowej, udział w pokazach lokalnych zwyczajów oraz w festynie pt. „Koń jaki jest” – parada i wystawa koni); do Łańcuta (Zamek w Łańcucie wraz z powozownią i oranżerią) oraz do Krosna (Centrum Dziedzictwa Szkła – zwiedzanie i udział w pokazie produkcji i zdobienia szkła).Ponadto dla uczestników wyjazdu zorganizowano ognisko, wieczory modlitewne, dyskoteki. Wyjazd zakończyła Msza o wschodzie  słońca oraz agapa – uroczysta biesiada przygotowana przez wszystkich uczestników wyjazdu i wspólny powrót do Krakowa. Uczestnicy wyjazdu każdego dnia gromadzili się na wspólnej Eucharystii i nabożeństwach okolicznościowych. Dla nowych 7 wolontariuszy zorganizowano przeszkolenie w dziedzinie poruszania się wózkiem inwalidzkim po budynku mieszkalnym i terenie otwartym oraz pielęgnacji osób niepełnosprawnych chodzących i poruszających się na wózku. Ze względu na udział osób głuchoniewidomych dla wolontariuszy przeprowadzono szkolenie z alternatywnych metod komunikacji – alfabet Lorma.
Całkowity koszt imprezy wyniósł 18 368,26 zł. 

Spotkanie powakacyjne w  Piekarach

W dniu 11 października w Liceum Ogólnokształcącym Księży Misjonarzy w Centrum Edukacyjnym “Radosna Nowina 2000” w Piekarach koło Krakowa zostało zorganizowane spotkanie podsumowujące projekt „Lato z AGAPE 2014” oraz pozostałe letnie wyjazdy zorganizowane przez Fundację. Uczestniczyli w nim podopieczni, wolontariusze, członkowie Zarządu, fundatorzy oraz przyjaciele Fundacji. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. o godz. 11:00. Następnie, po uroczystym obiedzie uczestnicy spotkania udali się do auli, gdzie przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku obejrzeli prezentacje zdjęć z letnich wyjazdów.

Akcja „Świąteczna Pomocna Dłoń” –  edycja Bożonarodzeniowa

Tradycyjną akcję „Świąteczna Pomocna Dłoń” Zarząd Fundacji przeprowadził dzięki wsparciu pracowników firm Comarch S.A., ABB Sp. z o.o., Sii Sp. z o.o., Kancelarii Radców Prawnych „Oleś&Rodzynkiewicz” oraz pracowników sekretariatu Krakowskich Szkół Artystycznych. Z otrzymanych produktów przygotowano 50 paczek (każda o szacunkowej wartości ok. 500 złotych), które wraz z życzeniami dostarczono do ubogich rodzin, w których zamieszkuje osoba niepełnosprawna.