Działalność Fundacji AGAPE – rok 2013

Spotkanie opłatkowe w Suchej Beskidzkiej

6 stycznia w Makowie Podhalańskim odbyło się spotkanie opłatkowe dla osób niepełnosprawnych, ich opiekunów, rodzin i przyjaciół z Suchej Beskidzkiej, Makowa Podhalańskiego, Stryszawy, Lachowic i Kukowa. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 14.00 Mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim. Następnie uczestnicy spotkania zebrali się w sali Stodoła, gdzie obejrzeli Jasełka, w których wzięły udział osoby niepełnosprawne. Potem rozpoczęło się wspólne kolędowanie i poczęstunek. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Fundacji i fundatorzy.

Spotkania noworoczne w Domu Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta

W dniach 12 oraz 13 stycznia w Domu Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta w Krakowie odbyły się dwa spotkania noworoczne dla osób niepełnosprawnych, wolontariuszy i sympatyków Fundacji AGAPE. W spotkaniach uczestniczyli przede wszystkim mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej, osoby niepełnosprawne mieszkające na terenie Krakowa i okolic, fundatorzy i członkowie Zarządu Fundacji. Spotkania rozpoczęły się Mszą św., po której uczestnicy zebrali się w przylegającej sali, gdzie złożyli sobie życzenia noworoczne. W spotkaniu 13 stycznia wzięli udział również przedstawiciele firmy ABB Sp. z o.o., którzy wspierają materialnie inicjatywy Fundacji. 

Akcja „Świąteczna Pomocna Dłoń” – edycja Wielkanocna

Wielkanocną akcję „Świąteczna Pomocna Dłoń” Zarząd Fundacji przeprowadził  dzięki pomocy studentów z Grupy SZPUNT z Duszpasterstwa Akademickiego OO Dominikanów w Krakowie, którzy przekazali do Fundacji produkty zebrane podczas wielkopostnych rekolekcji. Do akcji włączyli się również pracownicy firmy ABB sp. z o.o. (którzy przygotowali paczki dla trzynastu rodzin) oraz firmy LUQAM sp. z o.o. sp.k., którzy wsparli akcję finansowo. W sumie przygotowano 34 paczki żywnościowe, które rozwieziono wraz z życzeniami świątecznymi do rodzin osób niepełnosprawnych.

Spotkania organizacyjne przed wyjazdami wakacyjnymi

W kwietniu, czerwcu i lipcu zorganizowano spotkania dla osób niepełnosprawnych i wolontariuszy wyjeżdżających na turnusy integracyjne w ramach projektu „Lato z AGAPE 2013” oraz grupy wyjeżdżającej do Włoch. W czasie spotkań omówione zostały kwestie organizacyjne oraz zakres prac i obowiązków wolontariuszy. 

Imprezy integracyjno-wypoczynkowe w ramach projektu „Lato z AGAPE 2013″

Imprezy integracyjno-wypoczynkowe w 2013 roku Fundacja AGAPE zrealizowała dzięki wsparciu finansowemu ze środków PFRON przekazanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego na opracowany przez Zarząd Fundacji projekt „Lato z AGAPE 2013”. Zgodnie z projektem „Lato z AGAPE 2013” zorganizowano 2 imprezy integracyjno-wypoczynkowe dla pełnoletnich osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie: 

· w Pelplinie w terminie 3 – 16.08.2013 r.

· w Polanicy-Zdroju w terminie 17– 31.08.2013 r.

W imprezach wzięło udział 56 osób niepełnosprawnych. Każdej osobie niepełnosprawnej zapewniono opiekuna, który towarzyszył jej w trakcie trwania imprezy. Niepełnosprawni i wolontariusze mieszkali razem, wspólnie spożywali posiłki, uczestniczyli w zajęciach oraz wycieczkach.  W trakcie imprezy w Pelplinie zrealizowano: spotkanie zapoznawcze, zwiedzanie gotyckiej katedry w Pelplinie i spacery po miasteczku, zabawy taneczne, treningi bocci oraz zajęcia artystyczne (składanie orgiami); zwiedzanie Zamków w Gniewie i Tczewie oraz twierdzy w Malborku. Podczas wycieczki do Trójmiasta uczestnicy imprezy zwiedzali Akwarium Gdyńskie i ze Skweru Kościuszki popłynęli do Sopotu, gdzie spacerowali po zabytkowym molo. Wielką atrakcją okazały się warsztaty artystyczne przeprowadzone w Fabryce Sztuk w Tczewie dla wszystkich uczestników imprezy integracyjnej (Malowanie piaskiem, Morskie opowieści, W zaciszu kamienicy). Ponadto, uczestnicy imprezy zwiedzili z przewodnikiem Muzeum Diecezjalne w Pelplinie, gdzie znajduje się oryginalny egzemplarz Biblii Gutenberga. Podsumowaniem imprezy integracyjno-wypoczynkowej była uroczysta kolacja (agapa) połączona z programem artystycznym, przygotowanym przez wszystkich uczestników.

W trakcie imprezy  w Polanicy-Zdroju zrealizowano: spotkanie zapoznawcze, spacery po kurorcie Polanica-Zdrój, zabawy taneczne, wieczorki karaoke i pokazy filmów, zajęcia z art-terapii (osoby niepełnosprawne pod kierunkiem studentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie wykonały kartki okolicznościowe na potrzeby Fundacji). Uczestnicy imprezy zwiedzili Kudowę-Zdrój (wizyta w Muzeum Zabawek, w Kaplicy Czaszek w Czermnej, spacery po Uzdrowisku i Parku Zdrojowym); Wrocław (oglądanie Panoramy Racławickiej, spacer po Starym Mieście). Dodatkowo osoby chętne udały się do Pałacu Królewskiego we Wrocławiu, aby obejrzeć unikatową wystawę malarstwa flamandzkiego „Rodzina Brueghlów”. Kolejna wycieczka odbyła się do Karpacza i Świątyni Wang. Bardzo ciekawym okazał się pobyt w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, gdzie każdy mógł spróbować czerpania papieru. W trakcie wycieczek po Dolnym Śląsku, grupa wielokrotnie miała możliwość podziwiania malowniczych widoków Gór Stołowych, a jadąc do Karpacza – Masywu Śnieżki. Zwieńczeniem imprezy integracyjno-wypoczynkowej w Polanicy-Zdroju była uroczysta agapa – kolacja połączona z częścią artystyczną.

Całkowity koszt realizacji projektu„Lato z AGAPE 2013” wyniósł 203 938,00 zł, w tym 63 222,25 zł z dotacji z PFRON, przekazanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz 2800,00 zł z innych źródeł publicznych. Koszt wkładu osobowego (w tym świadczeń wolontariuszy) wyniósł 88 092,00 zł.

Wyjazd integracyjno-wypoczynkowy do Włoch

W dniach od 12-27 lipca odbył się drugi w historii Fundacji AGAPE letni zagraniczny wyjazd wypoczynkowy do miejscowości Bordighera we Włoszech dla osób niepełnosprawnych oraz wolontariuszy. Uczestnicy zwiedzili m.in. San Remo, Monako, Cannes, Niceę, Genuę, Padwę oraz Wiedeń oraz mieli możliwość aktywnego wypoczynku na Lazurowym Wybrzeżu.

Spotkanie powakacyjne w  Piekarach

W dniu 12 października w w Liceum Ogólnokształcącym Księży Misjonarzy w Centrum Edukacyjnym “Radosna Nowina 2000” w Piekarach koło Krakowa zostało zorganizowane spotkanie podsumowujące projekt „Lato z AGAPE 2013”. Uczestniczyli w nim podopieczni, wolontariusze, członkowie Zarządu, fundatorzy oraz przyjaciele Fundacji. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. o godz. 11:30. Następnie, po uroczystym obiedzie uczestnicy spotkania udali się do auli, gdzie przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku obejrzeli prezentacje zdjęć z letnich wyjazdów. 

Akcja „Świąteczna Pomocna Dłoń” – edycja Bożonarodzeniowa

Tradycyjną akcję „Świąteczna Pomocna Dłoń” Zarząd Fundacji przeprowadził dzięki wsparciu pracowników firm Comarch S.A., ABB Sp. z o.o., Sii Sp. z o.o., Kancelarii Radców Prawnych „Oleś&Rodzynkiewicz” oraz pracowników sekretariatu Krakowskich Szkół Artystycznych. Z otrzymanych produktów przygotowano 36 paczek, które wraz z życzeniami dostarczono do ubogich rodzin, w których zamieszkuje osoba niepełnosprawna.